Володимир Бандуров

Народний Депутат України

Чого чекати українцям від медичної реформи

2017 > Октябрь > 25

Рубрики Законодательные инициативы.
Постоянный адрес записи.

This post is also available in: Украинский

Минулого тижня парламент дав старт медичній реформі. Ставлення до запропонованих змін у суспільстві неоднозначне. Вистачає і противників, і прихильників реформи. Але всі переконані в одному: система медичного обслуговування потребує кардинальних змін. Під час розгляду Верховною Радою урядового проекту було розглянуто понад 800 поправок. Депутати наполягали на поетапності впровадження реформи, збільшенні оплачуваного державою пакета послуг, а також на гарантованому фінансуванні медичної сфери держбюджетом. Особливо на цьому наполягали депутати-мажоритарники, які тісно пов’язані зі своїми округами і досконало знають реальний стан справ на місцях.

 Чи потрібна реформа охорони здоров’я?

Ще у 2009 році Всесвітній банк опублікував шокуючі цифри:  рівень смертності в Україні знаходиться на рівні країн Центральної Африки. Основною бідою нинішньої системи охорони здоров’я є недоступність складного та дорогого лікування. Щодня в Україні помирають 1600 осіб. За роки незалежності українців стало на 10 млн. менше.

Що зміниться в медицині і коли стартує реформа?

Прийняті закони вступлять в силу з 1 січня 2018 року. Сама ж реформа запрацює поетапно, на чому наполягали депутати з групи «Воля народу», захищаючи інтереси невеликих сільських лікарень. Спочатку перебудують первинну медичну допомогу – оплату роботи терапевтів, педіатрів та сімейних лікарів. У 2019-2020 р.р. реформують спеціалізовану медичну допомогу. До цього часу спеціалізована та високоспеціалізована медицина працюватимуть, як і зараз.

З наступного року запрацює державна програма медобслуговування, яку Кабмін щорічно переглядатиме і визначатиме, які медпослуги покриє держбюджет, а які доведеться оплачувати українцям. Після цього програма буде затверджуватися парламентом. Міністерство охорони здоров’я визначить вартість кожної медпослуги, яка буде однаковою для всієї країни, а заплатить за неї не пацієнт, а держава. Таку форму оплати називають принципом «гроші ходять за пацієнтом». Держава більше не буде платити за ліжко-місця, а тільки за послуги, реально надані хворим.

Які ж медичні послуги держава гарантовано оплатить?

Безкоштовною буде екстрена медична допомога, первинна допомога – лікування у терапевта, сімейного лікаря та педіатра, спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога, паліативна медична допомога, мед реабілітація, медична допомога дітям до 16 років та допомога у зв’язку з вагітністю та пологами.

 Що зміниться для лікарів і пацієнтів

Українці самі обиратимуть лікаря, якому довіряють. І не важливо, це приватна практика, сімейна амбулаторія чи районна лікарня. З обраним лікарем необхідно укласти договір, який лікарю дасть можливість заробляти, а пацієнтам – гарантує пакет послуг. За кожного, хто звернувся за допомогою до лікаря, держава заплатить 370 гривень, з 2019 р. – 450 грн. Лікар може підписати договори з 2000 пацієнтів. Лікарні, по суті, конкуруватимуть за пацієнта – куди піде людина, туди держава й направить гроші.

Від цього виграють всі. Адже чим більше лікар буде зацікавлений у пацієнтах, тим вищою буде якість лікування. У професіонала, який користується авторитетом, зарплата сягатиме 20 тисяч гривень, у той час як поганий лікар не отримає нічого.

Безкоштовними залишаться загальний аналіз крові, аналіз крові на глюкозу, на загальний холестерин, аналіз сечі, а також швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит.

 Ноу-хау у медичному обслуговуванні

Також закон вводить електронну систему охорони здоров’я. Медкарти будуть електронними, а до лікаря можна буде записатися онлайн. В першу чергу, до програми приєднаються лікарні, в яких вже є Інтернет, згодом система запрацює по всій країні. Деякі фахівці вважають, що з цим нововведенням будуть великі проблеми, оскільки в багатьох сільських лікарнях немає навіть доступу до Інтернету.

 Що буде з сільською медициною

Не забули депутати й про сільську медицину. У першому читанні прийнято проект закону «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості».

За цим законом, будуть відремонтовані та забезпечені сучасним обладнанням сільські медичні заклади. На це планується виділити 5 млрд. грн. за два роки.

Місцева влада забезпечить лікарів безкоштовним житлом, транспортом та доплатами. А за рахунок держбюджету буде проведено ремонт та розширення мережі медичних установ, здійснюватиметься закупівля медобладнання і комп’ютерів для входження в державну електронну систему.

Сільські медичні заклади отримають стоматологічне обладнання, міні-лабораторії та портативні діагностичні пристрої, тож жителям сіл не треба буде їхати до районної лікарні, щоб пройти рентген чи здати аналізи. А завдяки електронній системі можна буде отримати консультацію вузького спеціаліста, який знаходиться в іншому місті, і він зможе поставити експрес-діагноз і надати рекомендації щодо лікування.

Безумовно, законопроект своєчасний і потрібний. Але як він втілюватиметься в життя, поки незрозуміло, та й запропонованого державою фінансування навряд чи вистачить. Депутати  мають доопрацювати законопроект, і тут потрібно сподіватися на депутатів-мажоритарників, які мають постійний зв’язок з місцевими лікарнями і знають реальний стан справ.

Думка експертів

Народний депутат Володимир Бандуров:

– Всім відомо, що безкоштовна медицина в нашій країні давно вже є міфом. Кожен стикався з відсутністю ліків у лікарнях та сучасного медичного обладнання. Навіть у багатьох районних лікарнях не вистачає медперсоналу. Лікарі отримують мізерну зарплату й або їдуть працювати за кордон, де їхня праця цінується, або знаходять себе в іншій професії. Тому медична реформа є вкрай необхідною країні. Можна було б і далі шукати ідеальну модель, але руїна у нас – вже зараз.

За основу було взято британську медичну систему, проте підготовлена ​​міністерством охорони здоров’я реформа вимагала серйозних доопрацювань. Ми розуміли, що будуть великі проблеми з впровадженням змін, тому наполягали на поетапності переходу на державну систему страхування медицини протягом двох років, а не з січня 2018 року, як пропонував МОЗ. По-друге, ми вимагали розширення пакета медпослуг, який оплачується державою, а також гарантованого державного фінансування медичної сфери. І ми домоглися свого: 5% ВВП буде направлено в медичну сферу.

Важливо, що пацієнт зможе обирати, хто буде його лікувати, а у лікаря з’явиться зацікавленість і підвищиться заробітна плата. Звичайно, впровадження нової системи в життя зіткнеться з великими проблемами, в першу чергу, це ризики, пов’язані з міністерством охорони здоров’я. На нашу думку, сьогоднішнє керівництво міністерства не здатне якісно управляти впровадженням нової системи, не користується необхідним авторитетом серед лікарів і вкрай невдало проводить презентацію реформи. На місцях навіть лікарі досі нічого не знають про нову систему і сприймають нововведення вкрай насторожено. Негативно оцінюю і той факт, що реформа поклала на місцеві бюджети оплату всіх комунальних послуг медустанов. Абсолютно не зрозуміло, де брати на це кошти.

Коментарі лікарів

Людмила Кульпіна, головний лікар державного закладу спеціалізованої медико-санітарної частини №1 МОЗ України, м. Енергодар:

– Абсолютно не лякає, що тепер пацієнт сам буде обирати лікаря. Раніше вважали, якщо у лікаря на прийомі мало пацієнтів – це добре. Значить, він свою дільницю лікує ефективно і його пацієнти  потім рідко хворіють. А якщо до іншого лікаря потік хворих не закінчується до самого вечора – це мінус, мовляв, вони довго не виліковуються. І ніхто не брав до уваги: ​​часто люди самі вибирають собі лікаря. Йдуть до того, кого поважають, хто вже їм колись допомагав. Тому, мене абсолютно не лякає, що тепер пацієнт сам буде обирати лікаря

Хоча запитань виникає більше, ніж є відповідей у цій реформі. Немає чітких роз’яснень, як ця система працюватиме на практиці. Чи впорається держава з фінансуванням пакету медичних послуг? Як лікувати тих, хто не може оплатити дороге лікування, яке не входить в гарантований пакет? Та й зі створенням госпітальних округів досі нічого не зрозуміло. Що ж стосується нас, лікарів, то ми як лікували, так і будемо лікувати. Недолікованих не буде. Той, хто звик працювати добре, так і продовжить працювати сумлінно.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *